| Product Name | Copper Coil/Strip |
| Standard | GB/T5231-2001.GB/T1527-2006.JISH3100-2006,JISH3250-2006,JISH3300-2006, ASTMB152M-06,ASTMB187,ASTMB75M-02,ASTMB42-02,etc |
| Material | C10100,C10200,C11000,C12000,C1020,C1100,C1220,C1221,,T1,T2,T3,TP1, TP2,OF-Cu,SE-Cu,etc. |
| Width | 100mm~2000mm/customized |
| Thickness | 0.1mm~50mm/customized |
| Length | 10m~1000m/customized |
| Cu (Min) | 99.90%/Customized |
| Surface | mill,polished,bright,hair line,brush,checkered,mirror,brush,antique,sand blast,etching,etc. |
| Hardness | 1/16 hard,1/8 hard,3/8 hard,1/4 hard,1/2hard,full hard,soft,etc |
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT, L/C, or as per customer's requirements |
| Package | Standard export package,or as required |
| Application | Aluminum tube is widely used in all walks of life, such as: automobile, ship, aerospace, aviation,electronics, agricultural and mechanical and electrical, home, etc |





