| Product Name | Galvanized Steel Pipe |
| Standard | ASTM、ISO、GB、EN、JIS |
| Grade | DC51D+Z, DC52D+Z, DC53D+Z, DC54D+Z, DX51D, DX52D, DX53D, DX54D, SGCC, SGHC, SGCD1, SGCD2, SGCD3, CS Type C, CS Type B, CS Type A,etc. |
| Temper | Soft, half-hard, full-hard (applicable for cold-formed pipes) |
| Shape | Round,Square,Rectangular,Oval |
| Round | OD: 15mm-1200mm (1/2"-48") or customized WT: 0.8mm-12mm (SCH5-SCH160, DN15-DN1200) or customized |
| Square | Size: 20*20mm-600*600mm or customized WT: 1.0mm-10mm or customized |
| Rectangular | Size: 20*40mm-600*800mm or customized WT: 1.0mm-10mm or customized |
| Length | 3m, 6m, 12m, or customized (max. 12m for standard pipes) |
| Surface | Hot - dip galvanized (smooth/rough), electro - galvanized (bright/matte), Zn - Al - Mg coating, plastic coated (PE/EP) |
| Hardness | Hot - dip galvanizing, electro - galvanizing, cold galvanizing, mechanical galvanizing |
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT,L/C,or as customrers required |
| Package | Standard export package,or as required |
| Application | Building water supply and drainage, gas transportation, agricultural irrigation, steel structure supports, electrical conduit, guardrails |
| Delivery time | Within 3-15 days |






