| Product Name | Brass Bar |
| Material | H96,H90,H85,H80,H70,H68,H65,H62,HPb63-3,HPb59-1,HPb58-2.5,HA177-2,HA177-2A,HMn58-2,HSn62-1,HSn70-1,etc. C21000,C22000,C23000,C24000,C26000,C26800,C27000,C28000,C34000,C34200,C37700,C38500,etc. CuZn5,CuZn10,CuZn15,CuZn20,CuZn30,CuZn33,CuZn36,CuZn40,CuZn36Pb1.5,CuZn35Pb2,CuZn39Pb2CuZn39Pb3,etc. |
| Temper | O,1/4H,1/2H,H |
| Shape | Round,Square,Rectangular,Oval,Hexagonal |
| Round | 1.5mm-120mm or as required |
| Rectangular | 3mm*3mm-75mm*80mm or as required |
| Length | 1m,2m,3m,6m,or as required |
| Surface | mill,polished,bright,hair line,brush,checkered,mirror,antique,sand blast,etching,etc. |
| Hardness | 1/16 hard,1/8 hard,3/8 hard,1/4 hard,1/2hard,full hard,soft,etc |
| Processing Service | Welding,Turning,Milling,Drilling |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT,L/C,or as customrers required |
| Package | Standard export package,or as required |
| Application | It is widely used in the processing of precision mechanical parts, such as valve cores and instrument connectors. Its excellent thermal conductivity and malleability also make it a common material for plumbing fittings and electrical switch contacts. |
| Delivery time | Within 3-15 days |





