| Product Name | Brass Coil |
| Standard | GB/T5231-2001.GB/T1527-2006.JISH3100-2006,JISH3250-2006,JISH3300-2006, ASTMB152M-06,ASTMB187,ASTMB75M-02,ASTMB42-02,etc |
| Material | H96,H90,H85,H80,H70,H68,H65,H62,HPb63-3,HPb59-1,HPb58-2.5,HA177-2,HA177-2A,HMn58-2,HSn62-1,HSn70-1,etc. C21000,C22000,C23000,C24000,C26000,C26800,C27000,C28000,C34000,C34200,C37700,C38500,etc. CuZn5,CuZn10,CuZn15,CuZn20,CuZn30,CuZn33,CuZn36,CuZn40,CuZn36Pb1.5,CuZn35Pb2,CuZn39Pb2CuZn39Pb3,etc. |
| Temper | O,1/4H,1/2H,H |
| Width | 100mm~3000mm/customized |
| Thickness | 1mm~20mm/customized |
| Length | 100m~1000m/Customer's Demands |
| Surface | Mill,polished,bright,oiled,hair line,brush,mirror,sand blast, or as required. |
| Hardness | 1/16 hard,1/8 hard,3/8 hard,1/4 hard,1/2hard,full hard,soft,etc |
| Processing Service | Bending, Welding, Decoiling, Cutting, Punching |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT, L/C, or as per customer's requirements |
| Package | Standard export package,or as required |
| Application | 1.Used in electronic equipment manufacturing, making various conductive components. 2.Helps architectural decoration, creating exquisite decorative lines, etc. 3.Serve mechanical processing, processing into wear-resistant sleeves and other parts. 4.Used in the food industry, manufacturing storage equipment parts. |
| Delivery time | Within 3-15 days |





