| Product Name | Carbon Steel Pipe |
| Standard | AISI DIN EN JIS GB ISO |
| Grade | Low Carbon: Q195,Q235,S185,S235JR,A36,C10,C15,etc. |
| Medium Carbon: 1030-1055,C30,C45,30,35,45,C30E,C45E,etc. | |
| High Carbon: 1060-1095,C60,C80,T7,T8,T10,C60E,C80E,etc. | |
| Outer diameter | 6mm-500mm or customized |
| Thickness | 0.25mm-6mm or customized |
| Length | 1m-12m or customized |
| Square Pipe Side Length | 10mm×10mm~300mm×300mm or customized |
| Square Tube Wall Thickness | 0.5mm-15mm or customized |
| Surface | Pickling,Galvanizing,Painting,Polishing,Sandblasting,Plating,Blackening,etc. |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT,L/C,or as customrers required |
| Packing | Standard export package,or as required |
| Application | Construction, machine structure pipe, agriculture equipment pipe, water and gas pipe, greenhouse pipe, scaffolding pipe, building material tube, furniture tube, low pressure fluid tube, oil pipe, etc |
| Delivery time | Within 5-15 days |






