| Product Name | Stainless Steel Pipe |
| Standard | AISI DIN EN JIS GB |
| Grade | 200 Series:201, 202, 203, 204, 205, 206, 209, etc. |
| 300 Series:301, 302, 303, 304, 304H, 304L, 305, 309, 309S, 310, 310S, 314, 316, 316L, 316Ti, 317, 317L, 321, 329, 330, etc. | |
| 400 Series:405, 408, 409, 410, 410S, 414, 416, 430, 430F, 430H, 440A, 440B, etc. | |
| Duplex stainless steel series:2205,2507,2101,2520,2304 | |
| Outer diameter | 6mm-500mm or customized |
| Thickness | 0.3mm-6mm or customized |
| Length | 1m-12m or customized |
| Surface | Bright, polished, mill surface, painted or customized |
| Temper | O,1/4H,1/2H,3/4H,H |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT,L/C,or as customrers required |
| Packing | Standard export package,or as required |
| Application | Drainage, petrochemical, aerospace, machinery manufacturing, food and beverage, medical equipment, automobile industry, decoration and many other fields. |
| Delivery time | Within 5-15 days |





