| Product Name | Copper Pipe/Tube |
| Standard | GB/T5231-2001.GB/T1527-2006.JISH3100-2006,JISH3250-2006,JISH3300-2006, ASTMB152M-06,ASTMB187,ASTMB75M-02,ASTMB42-02,etc |
| Material | C10100,C10200,C11000,C12000,C1020,C1100,C1220,C1221,,T1,T2,T3,TP1, TP2,OF-Cu,SE-Cu,etc. |
| Outside diameter | 4mm ~ 600mm or customized |
| Wall thickness | 0.5mm ~ 25mm or customized |
| Inner diameter | 1mm ~ 460mm or customized |
| Length | 1000mm ~ 12000mm or customized |
| Surface | mill,polished,bright,hair line,brush,checkered,mirror,brush,antique,sand blast,etching,etc. |
| Temper | Soft, 1/4 Hard, 1/2 hard, hard |
| Price term | Ex-Work,FOB,CNF,CFR,CIF,FCA,DDP,DDU,etc |
| Payment term | TT, L/C, or as per customer's requirements |
| Package | Standard export package,or as required |
| Application | Air conditioning heat exchangers, refrigeration pipes, water supply systems, mechanical bearings, heat exchange equipment and electrical grounding devices, etc. |
| Application | Aluminum tube is widely used in all walks of life, such as: automobile, ship, aerospace, aviation,electronics, agricultural and mechanical and electrical, home, etc |





